Contest Results Beaver Regional State 2000

 

 

 

 

 

Contest Results  

 
Beaver State Regional Contest
Pendleton, OR  August 18-19, 2000
IAC Chapter 77
Contest Director:  Renny Price
             

Basic  |  Sportsman  |  Intermediate  |  Advanced  |  Unlimited

           

Basic

Rank

Pilot

Aircraft

Known 1

Known 2

Known 3

TBLP Total

%pp

1

Wayne Sargent

Hiperbipe

338.6892

369.9722

371.2817

1079.9431

80.00%

2

Brandon Price

Sukhoi

328.0171

356.4689

346.4779

1030.9639

76.37%

3

Fritz Guenther

One Design

352.0070

342.3254

318.8737

1013.2061

75.05%

    Chief Judge: Mary Higbee and Joan Stone
Judges: Doug Sowder, Bob Higbee, Ralph Riddell, Jay Jones, Bill Stone, Norm Willis, Norm Dewitt, Richard Giles, Greg Howard
       
 

Sportsman

Rank

Pilot

Aircraft

Known 1

Known 2

Free

TBLP Total

%pp

1

Gordon Boren

Zlin 50

1042.5526

1067.5487

1033.5947

3143.6960

85.89%

2

Craig Middaugh

Decathlon

1016.2379

994.7605

1035.3478

3046.3462

83.23%

3

Ted Wheeler

Pitts S-2B

1004.3597

984.5598

1032.0654

3020.9849

82.54%

4

Jerry Zabriskie

Decathlon

1003.9965

958.1701

981.1586

2943.3252

80.42%

5

Ann Marie Smith

Decathlon

915.1126

1001.5432

1022.2586

2938.9144

80.30%

6

Greg Mayote

Acroduster II

917.2579

945.5627

946.4383

2809.2589

76.76%

7

Slate Erickson

Pitts S-1S

937.3299

879.0643

990.9394

2807.3336

76.70%

8

Terry Middaugh

Stearman

988.4360

728.8679

988.2779

2705.5818

73.92%

9

Bob Alaimo

Pitts S-1T

826.9466

612.3114

885.4370

2324.6950

63.52%

10

Mike Mulcahy

Skybolt

949.1715

961.0075

0.0000

1910.1790

52.19%

     Chief Judge: Mary Higbee
Judges: Mark Todd, Bob Blessing, Doug Sowder, Bob Higbee, Ralph Riddell
 

Intermediate

Rank

Pilot

Aircraft

Known

Free

Unknown

TBLP Total

%pp

1

Mark Todd

Zlin 50

1590.8739

1625.2401

1086.5320

4302.6460

81.64%

2

Rick Gillingham

Pitts S-1S

1544.2220

1636.5557

1121.2797

4302.0574

81.63%

3

Mike Taylor

Pitts S-1S

1592.4849

1606.1415

1076.7274

4275.3538

81.13%

4

Bill Parker

Sukhoi 29

1567.9879

1561.6527

1128.9466

4258.5872

80.81%

5

Bob Blessing

Pitts S-1E

1557.4377

1610.3512

1083.2083

4250.9972

80.66%

6

Bob Trantina

Eagle II

1510.3839

1576.8131

1073.5638

4160.7608

78.95%

7

Dick Collander

Pitts S-1S

1517.1338

1575.2114

1015.6678

4108.0130

77.95%

8

Corey Middaugh

Decathlon

1549.9143

1628.6516

838.6200

4017.1859

76.23%

9

Terry Burch

Zlin 50

1413.5883

1573.1437

903.5542

3890.2862

73.82%

10

Allen Hendricks

Pitts S-1S

1375.1227

1305.2597

985.8449

3666.2273

69.57%

    Chief Judge: Bill Stone
Judges: Jay Jones, Joan Stone, Norm Willis, Norm Dewitt, Richard Giles, Jennifer Haglund     
 

Advanced

Rank

Pilot

Aircraft

Known

Free

Unknown

TBLP Total

%pp

1

Vicki Cruse

Edge 540

1734.8291

2601.4685

1327.9974

5664.2950

78.34%

2

Peter Herzig

Sukhoi

1618.3079

2501.2838

1335.0957

5454.6874

75.45%

3

Doug Sowder

Pitts S-2B

1736.7815

2312.8144

1359.9225

5409.5184

74.82%

4

Mac Engh

Pitts S-1S

1408.6817

2348.6576

1279.8237

5037.1630

69.67%

5

Renny Price

Sukhoi

1693.4619

2155.4405

1005.6559

4854.5583

67.14%

6

Bob Higbee

Pitts S-1S

1514.3042

1849.4677

0.0000

3363.7719

46.53%

    Chief Judge: Joan Stone
Judges: Bill Stone, Norm Willis, Norm Dewitt, Richard Giles, Greg Howard
  

Unlimited

Rank

Pilot

Aircraft

Known

Free

Unknown

TBLP Total

%pp

1

Greg Howard

Giles G-200

2571.7846

3587.3395

3166.4365

9325.5606

78.63%

2

Norm Willis

Wolf Pitts

2527.7689

3203.8142

2578.8855

8310.4686

70.07%

3

Tom Ellsberg

Smart Design

2193.2800

2848.4389

2613.1723

7654.8912

64.54%

4

Norm Dewitt

Edge 540

1426.4124

3506.4474

1894.8257

6827.6855

57.57%

    Chief Judge: Mary Higbee
Judges: Doug Sowder, Bob Higbee, Ralph Riddell, Jay Jones, Bill Stone
        

Grass Roots Flight Medal: Terry Middaugh

Highest Scoring 1st Time Sportsman: Ann Marie Smith

Pendleton Cup: Gordon Boren