Contest Results Apple Cup 2000

 

 

 

 

 

Contest Results  

 

 
Apple Cup 2000

Ephrata, WA   May 17-21, 2000

IAC Chapter 67

Contest Directors: Bob and Joyce Trantina
             

Basic  |  Sportsman  |  Intermediate Advanced  |  Unlimited

           
 

 

 

 
Basic
Rank Pilot Aircraft

Known 1

Known 2

Known 3

TBLP Total

%pp

1 Greg Mayotte      Pitts S-1C    

375.3220

381.0933

408.1607

1164.5760

86.26%

2 Steve Phillabaum  Pitts S-2S    

390.4224

367.8598

378.2610

1136.5432

84.19%

3 Ann Marie Smith   Decathlon

302.5983

321.2569

240.0784

863.9336

64.00%

    Chief Judge: Doug Hansmann and Nancy Hansmann
Judges: Cheryl Bloom, Doug Hansmann, Nancy Hansmann, Jay Jones, Mary Higbee
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Sportsman
Rank Pilot Aircraft

Known 1

Free

Known 2

TBLP Total

%pp

1 Mark Todd         RV-4           

1084.7806

1050.0307

1078.7982

3213.6095

87.80%

2 Bob Blessing      Pitts S-1E     

1054.1191

1067.0645

1051.9233

3173.1069

86.70%

3 Gordon Boren      Zlin 50LS     

1064.9272

1066.3569

1010.6357

3141.9198

85.84%

4 Ted Wheeler       Pitts S-2B     

1014.4211

1041.9720

1042.3713

3098.7644

84.67%

5 Pitts Harrison    RV-4    

1021.1751

1011.5650

1022.6769

3055.4170

83.48%

6 Tom Claps         Christian Eagle

983.9284

1021.6326

1044.1300

3049.6910

83.32%

7 Craig Middaugh    Decathlon

965.5173

1026.3938

1031.5256

3023.4367

82.61%

8 Terry Burch       RV-6      

973.1456

1017.5044

1012.7677

3003.4177

82.06%

9 Terry Middaugh    Stearman PT17 

984.6175

947.9379

1005.8088

2938.3642

80.28%

10 James Monbeg      Eagle II      

927.5997

999.0974

1003.9859

2930.6830

80.07%

11 Slate Erickson    Pitts S-1S     

970.8574

966.4853

951.3007

2888.6434

78.92%

12 Mike Mulcahy      Skybolt       

875.7332

927.2578

995.6329

2798.6239

76.47%

13 Stefan Frick      Super Decathlon

997.6662

794.1632

867.7553

2659.5847

72.67%

    Chief Judge: Doug Hansmann 
Judges: Cheryl Bloom, Nancy Hansmann, Jennifer Haglund, Jay Jones, Mary Higbee, Bob Higbee, Greg Howard     
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Intermediate
Rank Pilot Aircraft Known Free Unknown TBLP Total

%pp

1 Rick Gillingham   Pitts S-1S     1634.5714 1697.1824 1136.1194 4467.8732

84.14%

2 Mike Taylor       Pitts S-1S      1614.7682 1689.5616 1133.5694 4437.8992

83.58%

3 Dick Colliander   Pitts S-1S     1598.6936 1655.5359 1147.2772 4401.5067

82.89%

4 Mike Hennessy     Pitts S-2B     1602.4885 1678.7410 1102.5496 4383.7791

82.56%

5 Skip Gregoire     YAK 55M        1581.3190 1629.6467 1129.6689 4340.6346

81.74%

6 Bob Trantina      Eagle II       1688.1206 1434.2803 1183.9384 4306.3393

81.10%

7 Corey Middauah    Decathlon 1540.6553 1619.8959 1131.1128 4291.6640

80.82%

8 Nathan Wilson     Pitts S-1C     1453.2982 1585.1935 1035.3614 4073.8531

76.72%

9 Jim Hrymack       Pitts S-1S     1539.1339 1558.7505 974.1542 4072.0386

76.69%

10 Allen Hendricks   Pitts          1271.2998 1554.7700 1029.8027 3855.8725

72.62%

11 Eric Hansen       Pitts S-1S     1442.2343 1118.2507 1158.2758 3718.7608

70.03%

    Chief Judge: Mary Higbee and Nancy Hansmann
Judges: Cheryl Bloom, Johnny Therrell, Ralph Riddell, Bob Blessing, Doug Hansmann, Nancy Hansmann, Jay Jones
 
 

 

 

 

 
Advanced
Rank

Pilot

Aircraft

Known

Free

Unknown

TBLP Total

%pp

1 Doug Sowder       Pitts S-2B    

1722.0290

2675.3626 1269.3754 5666.7670 81.77%
2  Mac Engh         Pitts S-1S    

1616.9276

2568.3893 1301.6920 5487.0089 79.18%
3 Bob Higbee        Pitts S-1S    

1665.9113

2428.4538 1279.8823 5374.2474 77.55%
4 Peter Herzig      Sukhoi        

1476.5446

2293.7015 1256.0543 5026.3004 72.53%
    Chief Judge: Mary Higbee   
Judges: Cheryl Bloom, Doug Hansmann, Nancy Hansmann, Jennifer Haglund, Jay Jones, Greg Howard    
 








Unlimited
Rank Pilot Aircraft Known Free Unknown TBLP Total %pp
1 Greg Howard       G-200           2704.4649

3679.4812

2990.2544 9374.2005 79.71%
2 Briggs Wood       Sukhoi 31      2670.6883 3729.6491 2664.0485 9064.3859 77.08%
3 Tom Ellesburg     Smart Design   2637.9986 2148.5889 1507.7477 6294.3352 53.52%
4 Norm Willis       CAP 231        2548.6513 3662.7475 0.0000 6211.3988 52.82%
5 Ivo Jirasek       Acro Zenith    1462.4569 2521.2992 0.0000 3983.7561 33.88%
    Chief Judges: Mary Higbee
Judges: Cheryl Bloom, Johnny Therrell, Ralph Riddell, Bob Blessing, Doug Hansmann, Nancy Hansmann