Contest Results 5th Annual Aspen Leaf Akro Challenge 2000

 

 

 

 

 

Contest Results

 

  
5th Annual Aspen Leaf Akro Challenge

Sterling, CO   August 25-26, 2000

IAC Chapter 12

Contest Director:  Clyde Cable
          

Basic  |  Sportsman  |  Intermediate  |  Advanced

        
 

 

 

 

 

 

Basic

Rank

Pilot

Aircraft

Known 1

Known 2

Known 3

TBLP Total

%pp

1

Monica Meador

Skybolt

384.5161

351.4585

378.4484

1114.4230

82.55%

2

Joe Wilkins

YAK 52

350.0885

359.8334

380.3011

1090.2230

80.76%

3

Mary Cook

Pitts S-2B

335.7201

375.3404

363.8985

1074.9590

79.63%

4

Alex Green

Bellanca

304.3745

312.6686

368.5982

985.6413

73.01%

5

Gerald Stanley

Decathlon

342.8325

260.0687

330.8277

933.7289

69.17%

     

Chief Judge: Mike Jones
Judges: Clyde Cable, G.M. Zimmerman, Trent Trucks, Rosalind Jones, Richard Bevington, Michael Forney, LuEllen Blum

     
  

Sportsman

Rank

Pilot

Aircraft

Known 1

Free

Known 2

TBLP Total

%pp

1

Jim Baas

Pitts S-2B

952.1980

1024.8793

1047.6806

3024.7579

82.64%

2

Bruce Abramson

Pitts S-2B

999.2795

999.0568

1024.7485

3023.0848

82.60%

3

Scott Hathcock

Pitts S-1E

988.1595

951.1719

1003.2703

2942.6017

80.40%

4

Paul Reader

Extra 300L

970.1112

940.1991

983.9098

2894.2201

79.08%

5

Tony Brotherton

Pitts S-2B

890.3562

974.8556

969.0934

2834.3052

77.44%

6

D.J. Molny

Extra 300L

791.9873

991.5487

1009.4500

2792.9860

76.31%

7

Dennis Whitmer

Decathlon

664.0441

849.8201

850.1724

2364.0366

64.59%

     

Chief Judge: Mike Jones
Judges: Clyde Cable, G.M. Zimmerman, Trent Trucks, Rosalind Jones, Richard Bevington, Michael Forney, LuEllen Blum 
  

Intermediate

Rank

Pilot

Aircraft

Known

Free

Unknown

TBLP Total

%pp

1

Clyde Cable

Rebel 200

1689.6244

1720.9856

1157.2367

4567.8467

85.70%

2

John Blum

Pitts S-2B

1699.5902

1651.3118

1185.9436

4536.8456

85.12%

3

Lloyd Stoops

Sukhoi SU-26MX

1649.6765

1634.4170

1090.6635

4374.7570

82.08%

4

Bob Buckley

Pitts S-1S

1605.3697

1629.8635

1137.7405

4372.9737

82.04%

5

Julia Wood

Sukhoi CY-26

1601.4796

1575.4553

1153.6595

4330.5944

81.25%

6

Gerry Zimmerman

Rebel 300

1625.0535

1512.2515

1173.5217

4310.8267

80.88%

7

Andy Irwin

Pitts S-2B

1593.7326

1578.6394

1097.4951

4269.8671

80.11%

8

Rick Basiliere

YAK 55

1456.8480

1572.1957

938.0397

3967.0834

74.43%

        

Chief Judge: Ben Lowell
Judges: Trent Trucks, Rosalind Jones, Michael Jones, D.J. Molny, Kent Taylor, Michael Forney
  

Advanced

Rank

Pilot

Aircraft

Known

Free

Unknown

TBLP Total

%pp

1

Mike Forney

Pitts S-1T

1796.5756

2519.8733

1257.0024

5573.4513

79.51%

2

Scott Stoops

Sukhoi 26-MX

1613.2066

2550.3586

1327.6514

5491.2166

78.33%

3

Dick Bevington

Staudacher

1638.1518

2644.1323

1049.6363

5331.9204

76.06%

4

Don Nelson

Sukhoi SU-26

1659.1180

2423.4730

1108.2206

5190.8116

74.05%

5

Mike Jones

Giles G-200

1565.1932

2300.6462

917.0692

4782.9086

68.23%

    

Chief Judge: Ben Lowell

Judges: Clyde Cable, G.M. Zimmerman, Trent Trucks, D.J. Molny, Kent Taylor, LuEllen Blum