Contest Results Apple Cup 2000

 

     

     

     

     

    Contest Results  

     

     
    Apple Cup 2000

    Ephrata, WA   May 17-21, 2000

    IAC Chapter 67

    Contest Directors: Bob and Joyce Trantina
                 

    Basic  |  Sportsman  |  Intermediate Advanced  |  Unlimited

               
     

     

     

     
    Basic
    Rank Pilot Aircraft

    Known 1

    Known 2

    Known 3

    TBLP Total

    %pp

    1 Greg Mayotte      Pitts S-1C    

    375.3220

    381.0933

    408.1607

    1164.5760

    86.26%

    2 Steve Phillabaum  Pitts S-2S    

    390.4224

    367.8598

    378.2610

    1136.5432

    84.19%

    3 Ann Marie Smith   Decathlon

    302.5983

    321.2569

    240.0784

    863.9336

    64.00%

        Chief Judge: Doug Hansmann and Nancy Hansmann
    Judges: Cheryl Bloom, Doug Hansmann, Nancy Hansmann, Jay Jones, Mary Higbee
     
     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     
    Sportsman
    Rank Pilot Aircraft

    Known 1

    Free

    Known 2

    TBLP Total

    %pp

    1 Mark Todd         RV-4           

    1084.7806

    1050.0307

    1078.7982

    3213.6095

    87.80%

    2 Bob Blessing      Pitts S-1E     

    1054.1191

    1067.0645

    1051.9233

    3173.1069

    86.70%

    3 Gordon Boren      Zlin 50LS     

    1064.9272

    1066.3569

    1010.6357

    3141.9198

    85.84%

    4 Ted Wheeler       Pitts S-2B     

    1014.4211

    1041.9720

    1042.3713

    3098.7644

    84.67%

    5 Pitts Harrison    RV-4    

    1021.1751

    1011.5650

    1022.6769

    3055.4170

    83.48%

    6 Tom Claps         Christian Eagle

    983.9284

    1021.6326

    1044.1300

    3049.6910

    83.32%

    7 Craig Middaugh    Decathlon

    965.5173

    1026.3938

    1031.5256

    3023.4367

    82.61%

    8 Terry Burch       RV-6      

    973.1456

    1017.5044

    1012.7677

    3003.4177

    82.06%

    9 Terry Middaugh    Stearman PT17 

    984.6175

    947.9379

    1005.8088

    2938.3642

    80.28%

    10 James Monbeg      Eagle II      

    927.5997

    999.0974

    1003.9859

    2930.6830

    80.07%

    11 Slate Erickson    Pitts S-1S     

    970.8574

    966.4853

    951.3007

    2888.6434

    78.92%

    12 Mike Mulcahy      Skybolt       

    875.7332

    927.2578

    995.6329

    2798.6239

    76.47%

    13 Stefan Frick      Super Decathlon

    997.6662

    794.1632

    867.7553

    2659.5847

    72.67%

        Chief Judge: Doug Hansmann 
    Judges: Cheryl Bloom, Nancy Hansmann, Jennifer Haglund, Jay Jones, Mary Higbee, Bob Higbee, Greg Howard     
     
     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     
    Intermediate
    Rank Pilot Aircraft Known Free Unknown TBLP Total

    %pp

    1 Rick Gillingham   Pitts S-1S     1634.5714 1697.1824 1136.1194 4467.8732

    84.14%

    2 Mike Taylor       Pitts S-1S      1614.7682 1689.5616 1133.5694 4437.8992

    83.58%

    3 Dick Colliander   Pitts S-1S     1598.6936 1655.5359 1147.2772 4401.5067

    82.89%

    4 Mike Hennessy     Pitts S-2B     1602.4885 1678.7410 1102.5496 4383.7791

    82.56%

    5 Skip Gregoire     YAK 55M        1581.3190 1629.6467 1129.6689 4340.6346

    81.74%

    6 Bob Trantina      Eagle II       1688.1206 1434.2803 1183.9384 4306.3393

    81.10%

    7 Corey Middauah    Decathlon 1540.6553 1619.8959 1131.1128 4291.6640

    80.82%

    8 Nathan Wilson     Pitts S-1C     1453.2982 1585.1935 1035.3614 4073.8531

    76.72%

    9 Jim Hrymack       Pitts S-1S     1539.1339 1558.7505 974.1542 4072.0386

    76.69%

    10 Allen Hendricks   Pitts          1271.2998 1554.7700 1029.8027 3855.8725

    72.62%

    11 Eric Hansen       Pitts S-1S     1442.2343 1118.2507 1158.2758 3718.7608

    70.03%

        Chief Judge: Mary Higbee and Nancy Hansmann
    Judges: Cheryl Bloom, Johnny Therrell, Ralph Riddell, Bob Blessing, Doug Hansmann, Nancy Hansmann, Jay Jones
     
     

     

     

     

     
    Advanced
    Rank

    Pilot

    Aircraft

    Known

    Free

    Unknown

    TBLP Total

    %pp

    1 Doug Sowder       Pitts S-2B    

    1722.0290

    2675.3626 1269.3754 5666.7670 81.77%
    2  Mac Engh         Pitts S-1S    

    1616.9276

    2568.3893 1301.6920 5487.0089 79.18%
    3 Bob Higbee        Pitts S-1S    

    1665.9113

    2428.4538 1279.8823 5374.2474 77.55%
    4 Peter Herzig      Sukhoi        

    1476.5446

    2293.7015 1256.0543 5026.3004 72.53%
        Chief Judge: Mary Higbee   
    Judges: Cheryl Bloom, Doug Hansmann, Nancy Hansmann, Jennifer Haglund, Jay Jones, Greg Howard    
     








    Unlimited
    Rank Pilot Aircraft Known Free Unknown TBLP Total %pp
    1 Greg Howard       G-200           2704.4649

    3679.4812

    2990.2544 9374.2005 79.71%
    2 Briggs Wood       Sukhoi 31      2670.6883 3729.6491 2664.0485 9064.3859 77.08%
    3 Tom Ellesburg     Smart Design   2637.9986 2148.5889 1507.7477 6294.3352 53.52%
    4 Norm Willis       CAP 231        2548.6513 3662.7475 0.0000 6211.3988 52.82%
    5 Ivo Jirasek       Acro Zenith    1462.4569 2521.2992 0.0000 3983.7561 33.88%
        Chief Judges: Mary Higbee
    Judges: Cheryl Bloom, Johnny Therrell, Ralph Riddell, Bob Blessing, Doug Hansmann, Nancy Hansmann